Számlázás az EU-ba, euro számla, deviza számla kiállítása
Az deviza számlázás egyszerűbb, mint gondolná. Azonban van néhány eltérés, amit figyelembe kell venni. Összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat.
Közösségi adószám
Az EU országaiba való deviza számlázás esetén rendelkezni kell közösségi adószámmal. A közösségi adószámot a NAV-tól tudja igényelni. A közösségi adószám meg fog egyezni az adószáma első 8 karakterével, de elé fog kerülni „HU’ ország megjelölés. EU országok felé számlázás esetében mind a számla kibocsátó, mind a vevő közösségi adószámának (természetesen ha cégnek számláz) szerepelni kell a számlán.
Ha a törzsadatokban megadta a közösségi adószámát, valamint a vevő közösségi adószámát, akkor rávezeti a kiállított deviza számlákra automatikusan.
Ország
Mind a vevő, mind a számla kibocsátó országát is fel kell tüntetni a számlán a címzésben. Az e-mi.hu automatikusan kezeli a külföldi számlákon az ország megjelenítését.
Áfa tartalom
Ha a számlának van Áfa tartalma, akkor a számlán mindig fel kell tüntetni forintban kifejezve. Azonban létezik EU-n belüli és EU-n kívüli Áfa kulcs is. Mindkét áfakulcs értéke 0%.
Árfolyam
Deviza számlázásnál alapszabály, hogy fel kell tüntetni a számlán a kiállítási napján érvényes árfolyamot. Erre az Áfa tartalom egyértelmű megállapítása miatt mindenképpen szükség van. Az e-mi.hu a kiállított deviza számlákra mindig rávezeti a számla kiállítás dátuma szerinti érvényes árfolyamot.
Számla nyelve
A NAV az ellenőrzéseket magyar nyelven folytatja le.
Az Áfa törvény ide vonatkozó 178. § (2) bekezdés rendelkezése:
"Idegen nyelven kiállított számla esetében az adóigazgatási eljárás keretében lefolytatott ellenőrzés során a számla kibocsátójától megkövetelhető, hogy saját költségére gondoskodjon a hiteles magyar nyelvű fordításról, feltéve, hogy a tényállás tisztázása másként nem lehetséges."
Ugyanakkor az adózás rendjéről szóló törvény 95. § (2) bekezdése szerint az angol, német és francia nyelvű számlákról már nem kell sem hiteles sem más fordítást készíteni az adóhatóság részére.
Ebből kifolyólag két lehetséges megoldás közül választhat:
- Kétnyelvű számlát állít ki. Ekkor szerepel az idegen nyelv mellett a kifejezés magyar megfelelője is. A kétnyelvű számlákat elfogadja a NAV, mivel el tudja végezni az ellenőrzést.
- Egynyelvű idegen nyelvű számlát állít ki. Ekkor a NAV kérni fogja a számla fordítását, vagy tolmácsot is igénybe vehet. Mindkettő az ön plusz költsége lesz.
Az e-mi.hu-n kétnyelvű elegáns számlát állíthat ki a leggyakrabban használt nyelveken: angol, német, francia, szlovák, román és horvát nyelveken. Ha ezektől eltérő nyelvű számlát szeretne kiállítani, jelezze felém, és beépítjük a kívánt nyelvet az e-mi.hu-ba.
IBAN számlaszám és a SWIFT kód
A külföldre kiállított számla esetén az IBAN számlaszám és a SWIFT kódokat is fel kell tüntetni a számlára. Az IBAN és a SWIFT együtt lehetővé teszi, hogy nemzetközi bankszámla forgalom esetén a banki költségei ne szálljanak el, ezért mindenképpen szerepeljenek a kiállított deviza számlán.
- IBAN: International Bank Account Number (nemzetközi bankszámlaszám) kifejezés rövidítése.
- SWIFT: a bankok nemzetközi azonosítására szolgáló kód.
Mind az IBAN számlaszámot, mind a SWIFT kódot a bankjától szerezheti be. A bankok legtöbbször feltüntetik az netbank fiókban is, így be se kell menni a fiókba ezért.
Az e-mi.hu deviza számla kiállítás esetében automatikusan feltünteti a IBAN számlaszámot és SWIFT kódot, amennyiben megadta a banki beállításai között.
Belföldi deviza számla kiállítása
A belföldi deviza számlákra ugyan az a szabály vonatkozik, mint a forintban kiállított számlákra, azzal a különbséggel, hogy a számlán szerepeltetni kell az árfolyamot. Az árfolyamra az adótartalom egyértelmű megállapítása miatt van szükség.
Jó számlázást kívánok!
Huszti Gergely
Jogszabályoknak megfelelő deviza számlát állíthat ki az e-mi.hu online számlázó és ügyviteli programmal
|
||||||||||
|