Vállalkozásba kezd? Kerülje el ezt a 8 hibát!
Lelkesedés – lehet egyszerre áldás és átok egy új vállalkozás indítása. Vállalkozási ötleted iránti lelkesedésed a kulcsa a sikerednek, de egyúttal pénzügyi csőd szélére is sodorhat, ha nem gondolod át a döntésedet.
Ha el akarod kezdeni a vállalkozásodat, bátran vágj bele! De tartsd kontroll alatt vágyaidat, hogy elkerülhesd a rád leselkedő csapdákat. Itt van 8 olyan csapda, amelyek tönkre teheti a vállalkozási álmaidat:
1. Most azonnal felmondok a munkahelyemen, mert a főnököm és munkatársaim kibírhatatlanok
Mint vállalkozónak, az egyik legfontosabb, hogy bárkivel sikeresen együtt kell tudnod dolgozni a saját sikered érdekében. Nincs ez másképpen a vállalkozásaban, úgymint a munkahelyen. Saját üzleted érdekében együttműködés és türelem fogja meghatározni a mindennapjaidat.
2. Túl sokat akarok, most akarom
Vállalkozóként sok lesz a teendőd. De gyorsan kiéghetsz, ha egyszerre sokmindennel akarsz foglalkozni, szétapróz és felemészt, ha mindennel egyszerre foglalkozol. Ne feledd, hosszú távra tervezel. Vedd sorra a teendőidet és egyesével lépésről lépésre oldj meg mindent. Sikert a módszeresség fogja meghozni.
3. Felépítettem a termékemet/szolgáltatásomat ölbetett kézel várom az ügyfeleket
Van egy jó üzleti ötleted, terméked, szolgáltatásod? Szuper! De ne várd, hogy az ügyfelek maguktól beesnek az ajtón, látogatják a honlapodat vásárlásra készen. Mozdulj ki, tedd bele magad kapcsolati hálózat építéssel, brand építéssel, add a potenciális ügyfeleid tudtára, hogy mivel foglalkozol, mi a terméked vagy szolgáltatásod.
4. Fel kell készítened a családodat, barátaidat. Vállalkozásod megváltoztatja az életed, a viselkedésedet, a gondolkodásodat.
A vállalkozásod elindításával átmenetileg le kell mondandod néhány luxusról, ami a korábbi életedben megvolt. Saját szabadidődből kell majd áldoznod a vállalkozásod sikeréért. Hogy megőrizd a családtagok, barátok támogatását, hogy ne sérüljön a családi egyensúly mindenkit előre fel kell készítended. Hosszú távú utra lépsz, tudja meg mindenki körülötted, hogy miért leszel távol lélekben, miért töltesz majd annyi időt a géped előtt, mik a céljaid.
5. Ellenőrizd le, hogy a vállalkozásodnak választott nevet jogszerűen használhatod
Más vállalkozás nevére hajazó névválasztás esetén nemkívánt jogi hercehúrcéban taláhatod magad. Csak akkor kezd el használni a vállalkozásod nevét nézjegykártyán, interneten, a Facebook-on, social médiában, ha már megbizonyosodtál róla, hogy nem sérti valaki másnak a jogait. A kitalált névre keress rá valamelyik internetes keresőben. A keresést végezd el nemzetközi szinten is.
6. Válaszd a vállalkozásodnak megfelelő cégformát és adózást
Mérd fel, hogy mekkora tőke bevonásra van szükséged. Ha külső finanszírozás bevonása szükséges, akkor válassz olyan társasági formát, ami szabályozottá teszi a tulajdon és felelősségi viszonyokat és védi a magán vagyonodat. Adózás szempontjából mérd fel, hogy mekkora lesz az éves várható bevételed, kik lesznek a vevőid magánszemély vagy cégek lesznek az ügyfeleid. Ennek függvényében válaszd meg az áfa kört, az adózás módját (átalány vagy tételes).
7. Vállalkozási bankszámlát se feledd!
Habár 8 millió forint éves árbevételig nem kötelező a vállalkozásnak önálló bankszámlát nyitni, de mindenképpen javasolt. Ha ezt nem teszed meg, akkor össze fog keveredni a magán és a vállalkozásod pénzügye. Ezt mindenképpen kerüld el. Profibbnak is tűnhetsz az ügyfeleid szemében, ha a vállalkozásodnak önálló bankszámlája van.
8. Azt gondolod van üzleti terved, üzleti célod, mérhető célkitűzésekkel, de nem írod le
Ha nem írod le, akkor nincs! Vállalkozást indítani leírt célok és tervek nélkül hamarosan a perem szélén találod magad! Írd le magadnak a stratégiát, a taktikát, mit szeretnél elérni, mi kell hozzá, mihez mit kell tenni, milyen határidőre, mennyibe fog kerülni. Ha leírod, az még nem azt jelenti, hogy kőbe van vésve a terved. Természetesen folyamatosan igazítani kell a változó környezethez és körülményekhez. De ha nem írod le, akkor előbb utóbb el fog veszni az irány.
Felépíteni egy vállalkozást szenvedélyt, türelmet és kitartást igényel. Ne feledd, a vállalkozás indításának izgalmát és sikereit erősíti, ha fenti 8 általános hiba felett önuralmat gyakorolsz.
e-mi.hu számlázó
Egyszerűen használható profi online számlázó program. Elegáns megoldás vállalkozása számláinak kiállítására. e-mi.hu automatikusan elküldi a számlaadatokat a NAV onlineszámla aktuális szabályai szerint.
Számlázzon bárhol, bármikor, bármilyen eszközön!
e-mi.hu mikro
Teljes körű pénzügyi gazdálkodást építhet fel vállalkozása számára. Tervezheti és kontroll alatt tarthatja a cége pénzügyeit. Számlázás, NAV onlineszámla 2.0, házipénztár, szállítói számlák, cashflow tervezés.
e-mi.hu assistant
Szerződés és megrendelés teljesítés központú online ügyviteli csomag. Számos kényelmi funkcióval átláthatja és kézben tarthatja a szerződései és megrendelései pénzügyi életét. Egyensúlyban tarthatja vállalkozása pénzügyeit. (átlátható vezetői összesítés (dashboard), számlázás, NAV onlineszámla 2.0, szállítói számlák, cashflow menedzsment, üzleti tervezés, költséghelyes (szerződés/megrendelés) bevétel és költség nyilvántartás, házipénztár)